Debut incendiar pentru boxul de elită din Câmpia Turzii! Astăzi, în prima zi a prestigiosului Turneu Internațional „Dracula Open”, găzduit la Ploiești, doi dintre cei mai promițători sportivi ai Academiei de Box „Daniel Boxing” își vor măsura forțele cu adversari de calibru sub privirile atente ale lumii boxului amator.
Antrenați de reputatul Daniel Dandoczi, tinerii pugiliști pleacă la luptă cu un singur obiectiv: victoria. Iată cine sunt sportivii care vor reprezenta orașul în această etapă inaugurală:
Duel românesc la categoria 50kg
Primul care va sparge gheața este Iosif Varga. Acesta va urca în ring la categoria 50kg (Juniori), într-o confruntare care promite multă tehnică și viteză. Adversarul său este un compatriot, Eduard Rosmalin, într-un duel „acasă” care va testa limitele și pregătirea tactică a sportivului nostru.
La 52kg, adversar din Palestina
La categoria 52kg (U17), Dondoczi Silver Leonard va lupta cu un pugilist din Palestina: Abdulrahman Alsahref. Prima rundă la această categorie este programată în 17 februarie.
Testul ucrainean la categoria 57kg
Cea de-a doua intrare în scenă a clubului din Câmpia Turzii îl are în prim-plan pe Alin Francisc. Luptând la categoria 57kg (Juniori), Alin va avea parte de un examen internațional extrem de dificil, urmând să îl înfrunte pe ucraineanul Vitalii Opanasenko. Școala de box din Ucraina este recunoscută la nivel mondial pentru duritate și disciplină, astfel că meciul se anunță a fi unul de tip „thriller”.
„Suntem pregătiți să arătăm că la Câmpia Turzii se face performanță. Dracula Open este o scenă mare, dar băieții au muncit enorm pentru acest moment,” a lăsat să se înțeleagă tabăra tehnică a Academiei.
Dracula Open este unul dintre cele mai importante turnee de profil din Europa de Est, adunând la start sute de sportivi din zeci de țări. Succesul în prima zi ar putea asigura moralul necesar pentru un parcurs lung spre podium.
Mult succes, Iosif Varga și Alin Francisc! Câmpia Turzii este alături de voi!





















