Misiunile pompierilor români în Grecia nu s-au încheiat. Un nou „lot” de 142 de pompieri români vor pleca în Grecia, unde situația incendiilor este alarmantă.
Premierul Florin Cîțu l-a informat pe președintele Klaus Iohannis, iar misiunea va începe vineri.
Din informațiile obținute de TurdaNews de la locotenentul Ciprian Cornea, din cadrul ISU Cluj vor pleca în misiune în Grecia 14 subofițeri și un ofițer. Trei dintre aceștia sunt de la Detașamentul de Pompieri Turda.
Este a doua misiune în Grecia a pompierilor români, care au făcut acolo o impresie foarte bună prin profesionalismul de care au dat dovadă.
Cu sprijinul Departamentului pentru Situații de Urgență, un modul de intervenție specializat în stingerea incendiilor de pădure va fi dislocat în Grecia pentru a putea sprijini salvatorii eleni în zonele puternic afectate de incendii.
„Cu sprijinul Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, un modul de intervenţie specializat în stingerea incendiilor de pădure va fi dislocat în Grecia pentru a putea sprijini salvatorii eleni în zonele puternic afectate de incendii. Astfel acest modul este format din 142 pompieri salvatori din IGSU şi 15 unităţi subordonate acestuia cu 28 de autospeciale: opt autospeciale de stingere incendii de pădure, două cisterne, un centru de comandă, două containere Multirisc, şapte autospeciale de primă intervenţie şi comandă, două microbuze, un autocar şi alte mijloace de sprijin logistic incluzând o dronă”, se arată într-un comunicat al IGSU.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























