Live Video

Handbal, Cupa României: Potaissa Turda a pierdut în fața Minaurului și a ratat Final Four-ul

Potaissa Turda a pierdut astăzi, scor 28-34, în fața celor de la Minaur Baia Mare, într-un meci care a contat pentru sferturile de finală ale Cupei României, ediția 2017-2018.

Formația turdeană a început mai bine partida și s-a distanțat la două goluri, însă oaspeții au revenit repede pe tabelă. Turdenii au refăcut diferența de două goluri și au reușit să o mențină până spre finalul primei reprize, când băimărenii au marcat de două ori consecutiv și au intrat în avantaj la cabine, scor 14-15.

Și în repriza a doua Baia Mare a fost echipa mai agresivă, reușind să se distanțeze la trei goluri (17-20, min 40). Momentul psihologic al partidei s-a petrecut cu 10 minute înainte de final, când Turda s-a apropiat la un gol și a plecat pe un contraatac, însă arbitrii au întors faza, pentru ca medicii să îi acorde îngrijiri medicale lui Dragoș Iancu. Finalul partidei a aparținut oaspeților, care s-au distanțat și la șapte goluri.

S-a terminat 28-34 și Potaissa Turda rămâne angrenată în Liga Zimbrilor și Cupa Challenge.

Următorul meci al formației turdene va avea loc la începutul lunii februarie, când Turda va primi vizita celor de la CSM Făgăraș.

POTAISSA TURDA – MINAUR BAIA MARE 28-34 (14-15)

Potaissa Turda: Cîntec (4 goluri), Zacaciurin (4), Rotaru (3), Thalmaier (3), Adomnicăi (3), Lazăr (3), Savic (3), Ignat (2), Asoltanei (2), Arsenic (1).

Minaur Baia Mare: Ragot (7 goluri), Câmpan (6), Lazic (4), Pop (4), Popescu (3), Căbuț (3), Cristescu (3), Halcă (3), Marta (1).

Eliminări: Potaissa (7 X 2 minute) – Minaur (1 X 2 minute)