Live Video

Fotbal, Juniori republicani: O victorie și o înfrângere pentru juniorii Turzii

Stadionul „Municipal” din Turda a găzduit ieri, prima etapă din cadrul campionatului de juniori U 17 (A) și U 19 (B) la juniori republicani, etapa preliminară.

Clubul turdean, Sticla Arieșul Turda, are înscrise în acest campionat două echipe, una la U 17 și una la U 19.

Juniorii A au reușit o victorie importantă contra celor de la LPS Satu Mare, după o partidă extrem de spectaculoasă, în care au marcat două goluri în prelungiri. Turdenii au deschis scorul chiar înainte de pauză, prin Biriș, care a marcat în minutul 44. Imediat după pauză, în minutul 48, Câdac a reușit să restabilească egalitatea. În minutul 61, Sticla Turda a revenit în avantaj, după reușita lui Oltean Erik. Sătmărenii au reușit să întoarcă rezultatul în minutele 76 și 85, prin reușitele lui Timiș și Mizseli. Finalul a fost unul de infarct, Sticla Turda reușind să marcheze două goluri în prelungiri, prin Tothăzan și Mocian, reușind astfel să se impună, scor 4-3.

Etapa viitoare, Sticla Turda va evolua în deplasare, contra celor de la FC Ardealul.

Jun. A: Sticla Arieșul Turda – LPS Satu Mare 4-3 (Biriș, Oltean, Tothăzan, Mocian / Câdac, Timiș, Miszeli)

Sticla Arieșul Turda: Miheșan – Baciu, Biriș, Pop, Chesches (Chira 70), Tothăzan, Mâlnă, Crișan (Rus 56), Mureșan, Mocean (Mocian 78), Oltean

Juniorii republicani B au pierdut, scor 1-3, contra echipei similare a celor de la LPS Satu Mare. Oaspeții au deschis scorul în minutul 18, prin Ziman, Sticla reușind să egaleze în minutul 32, prin Blenyesi. După doar trei minute, LPS a revenit în avantaj, după golul marcat de Barth. Scorul final, 1-3, la stabilit Ziman, în minutul 67.

Jun. B: Sticla Arieșul Turda – LPS Satu Mare 1-3 (Blenyesi / Ziman 2, Barth)

Sticla Arieșul Turda: Miheșan – Pârv, Moldovan, Covaci, Marian, Cămărășan, Beti, Rus, Cenan, Blenyesi, Moraru.