marian morar

Selecționata țării noastre câștigă și anul acesta campionatul european de fotbal al persoanelor cu diabet

zamblau eugen

România, a câștigat sâmbătă campionatul Dia Euro 2015, competiția europeană de fotbal pentru persoanele cu diabet. Selecționata țării noastre a învins cu 2 la 1 Ungaria în finala disputată la Sala Polivalentă din Cluj.

România este în al doilea an consecutiv campioană europeană, după ce și anul trecut a obținut trofeul. Atât anul trecut, cât și în acest an, antrenorul echipei naționale a diabeticilor români este turdeanul Sorin Mocanu!

Finala de la Cluj a fost urmată de o ceremonie de premiere la care au participat toate cele 16 echipe din concurs.

„Dați-mi voie să vă mulțumesc în toate limbile țărilor participante. Vă felicit pentru spectacolul minunat pe care l-ați oferit zilele acestea”, a declarat Ioan Andrei Vereşiu, Preşedintele Federaţiei Române de Diabet, Nutriţie şi Boli Metabolice.

Pe lângă titlul de campioană obținut de România și cel de vicecampioană oferit Ungariei, au mai fost acordate premii pentru: cel mai bun jucător (Croația), cel mai bun portar (Slovenia), cea mai fair play echipă (Rusia) și golgeterul competiției (România).

„A fost o competiție foarte frumoasă și foarte încinsă, dar rămânem cu toții prieteni”, a declarat la finalul turneului Maria Mesaroș, Președintele Federaţiei Asociaţiilor Diabeticilor din România.