petlinii

Handbal, Liga Națională: La o fracțiune de secundă de o victorie senzațională! (VIDEO/FOTO)

floris

Potaissa Turda a fost la o fracțiune de secundă de o victorie mare, împotriva unei echipe care țintește câștigarea titlului național și care are un buget net superior formației turdene. Este vorba de HC Minaur Baia Mare, care a reușit un 29-29 (14-14) la Turda, într-un meci extrem de tensionat.

Meciul de la Turda se anunța unul foarte încrâncenat încă dinaintea începerii sale. Pe de o parte, formația gazdă avea neapărată nevoie de o victorie pentru a-și păstra locul 8, după ce HC Vaslui a învins pe teren propriu. Pe de altă parte, oaspeții luptă pentru locul 2 în sezonul regulat. În plus, băimărenii, în ciuda investițiilor și a lotului întărit, încă nu au reușit să învingă Potaissa într-un meci oficial de campionat.

Jocul în sine a fost extrem de echilibrat, cu excepția din prima repriză, când Potaissa s-a desprins la 10-7 în minutul 18, cea mai mare diferență înregistrată pe tabela de marcaj. Numai că, băimărenii au revenit și în 3 minute au reușit să întoarcă rezultatul: 10-11. Iar evoluția scorului a continuat pe muchie de cuțit până la finalul meciului.

Finalul a fost extrem de încins. Cu circa 2 minute înainte de final, oaspeții conduceau 28-29. Portarul oaspeților, internaționalul maghiar Tatai Peter, care a făcut un meci foarte bun, a fost eliminat pentru atitudinea nesportivă manifestată încă din prima repriză, iar Turda a reușit să înscrie, cu mai puțin de 30 de secunde înainte de fluierul final.

Dar băimărenii au atacul, însă gazdele interceptează și apoi declanșează un contraatac fulger, încercând să profite de ultimele clipe de joc. Cristian Adomnicăi primește mingea, aruncă la poartă și sala izbucnește în urale, pentru că a fost gol! Însă… arbitrii anunță că golul nu este validat, întrucât s-a fluierat finalul de meci înainte ca mingea să ajungă în poartă (vezi în secvențele video faza!), iar asta a generat o nouă porție de nervozități între jucători, potolite în cele din urmă de oficiali și de oamenii de ordine. N-a fost să fie… Sau, după cum spunea Raul Marian la conferința de presă organizată după meci, ”poate așa trebuia să fie, să jucăm meciul decisiv pentru locul 8 în meciul direct cu Vasluiul”.

Potaissa a făcut un meci mare cu Minaur, mai ales în ceea ce privește dăruirea manifestată în teren.

De menționat că la conferința de presă organizată după meci, oficialii băimăreni au refuzat să se prezinte. Clubul băimărean a fost atenționat pentru gestul nesportiv al unui jucător propriu, care a spart ușa de la unul dintre vestiare, după ce i-au cedat nervii.

Egalul cu Baia Mare complică lucrurile pentru Potaissa, care este obligată să nu piardă la HC Vaslui, în meciul direct, care se va disputa peste două etape (Turda stă etapa viitoare), pentru a spera la obținerea locului 8, care asigură calificarea în play-off-ul competiției.

Pentru echipa antrenată de Horațiu Gal au marcat: Giorgică Cântec (5), Marian Raul (5), Pavel Răzvan (5), Claudiu Dediu (4), Cristian Adomnicăi (4), Radu Lazăr (4), Micael Urban (2).

În etapa 23 a Ligii naționale de handbal masculin, s-au înregistrat rezultatele:

HCM Constanța – Știința Bacău 25-23

Energia Târgu Jiu – CSU Suceava 29-26

HC Vaslui – Dunărea Călărași 36-28

Steaua București – CSM București 19-33

Potaissa Turda – Minaur Baia Mare 29-29

HC Odorhei – Dinamo București (se joacă în 25 martie)