Live Video
 

Programul OFICIAL de la Zilele Municipiului Turda!

PROGRAMUL OFICIAL AL ZILELOR MUNICIPIULUI TURDA, 26-28 AUGUST 2016 - ”Turda trăiește, simte, iubește. TUrda ești TU!”.

VINERI 26 AUGUST

Nr. Ora Locație Eveniment
1 08:00 

Băile Sărate
- str. Castanilor - Drumul Ceanului

ACCESUL RUTIER VA FI RESTRICȚIONAT între orele 11:00 - 15:00

CAMPIONATUL NAȚIONAL DE CICLISM

Etapa "Fond 3 km" Categorie 6-14 ani
Start: ora 11:00
Interval  estimativ derulare eveniment 11:00-15:00
Premiere ora: 16:00
Grupe de vârstă: 5-6 ani = 3 km (1 tura);
7-8 ani = 6 km (2 ture); 9-10 ani = 9 km (3 ture)
11-12 ani = 15 km (5 ture); 13-14 ani = 30 km (10 ture)

2 10:00 Sala Mare a Primăriei
(acces pe baza de invitație)
DESCHIDEREA OFICIALĂ
Ediția a XVI - a
Invitați (oficiali, demnitari, parteneri, sponsori, presa)
3 10:30

           Parcul Teilor

       Strada Tineretului

ACTIVITĂȚI  ORGANIZATE PENTRU COPII
10:30 - 13:30
4 11:30 Muzeul de Istorie
(acces pe baza de invitație)
ION RAȚIU - UN DESTIN PENTRU ROMANIA
Expoziție de fotografii originale și întâlnire cu membrii familiei
În curtea Muzeului expoziție de arta urbană, invitat Szuts Tamas (Ungaria)
5 12:00

Colegiul Național

"Mihai Viteazul"

EXPO FLORA, ediția a XVI-a (3 zile)
Expoziție de flori, arbuști, aranjamente florale, vase de sticlă, lumânări
6 12:30 Teatrul "Aureliu Manea" EXPOZIȚIE DE PICTURĂ (3zile)
7 13:00 Centru Zona Pietonală EXPO AUTO, editia a III-a (3 zile)
Expoziție de mașini
8 13:30

Colegiul Național

"Mihai Viteazul"     Stadionul mic

MECI DE FOTBAL DEMONSTRATIV
Naționala de fotbal a artiștilor (Andrei și Kamara - Alb Negru,  Adrian  Enache, Lucian Ghimiș, Ralflo,  Gimmy Dub, Uddy,  Ionica Moroșanu, Mattyas,  Cornel Păsat, Free Deejays, Ionuț Andraș, Dan Cruceru, Trouble Crew)

vs. Echipa autorităților locale
Antrenor al echipei gazdă: Primar Cristian Matei
Moderator: Bogdan Rădulescu
Arbitru: Florin Potora

Distribuire BAM - BAM -uri, vuvuzele și steaguri

9 16:00 Sala Mare a Primăriei
(acces pe baza de invitație)
PRIMIREA DELEGAȚIILOR STRAINE
8 delegații straine (orașele înfrățite)
Sponsori și parteneri oficiali
Invitați speciali
10 16:00 Centrul pietonal ANIMAȚII STRADALE
11 17:00

Parcul Teilor 

Strada Tineretului

ACTIVITĂȚI  ORGANIZATE PENTRU COPII
17:00 - 19 : 30
12 17:30 SCENA

ARTIȘTI LOCALI
Prezentator:
Bogdan RĂDULESCU
Raluca Fizeșan și Mihaela Sas

Dans Modern
RAOUL

13 18:30 Cantina Primarie
(acces pe baza de invitație)
Premiere EXPO FLORA
30 expozanți
Editia a XVI-a
14 18:30 SCENA   NAȚIONALA ARTIȘTILOR LIVE
Artiști/Vedete:
(Andrei și Kamara - Alb Negru, Adrian Enache,  Aurelian Temișan, Ionica Moroșanu,
Dani Oțil, Cornel Păsat, Ionuț Voicu, Alexandru Constantin, Daniel Chiriță, Bogdan Tascău)
DJ SILVIU
15 20:30 SCENA TALISMAN
16 21:15 SCENA SMILEY
17 22:00

Parcul Teilor

  Strada Tineretului

Proiecție de Film Românesc
Nea Mărin Miliardar

SÂMBATĂ 27 AUGUST

Nr. Ora Locație Eveniment
1 08:00 

Băile Sarate
- Drumul Ceanului ACCESUL VA FI RESTRICȚIONAT

între orele 11:00 - 15:00

CAMPIONATUL NAȚIONAL DE CICLISM (4h)
Etapa "Contra timp 3 km"
Categorie 6-14 ani
Start: ora 11:00
Timp estimativ derulare eveniment 11:00-15:00 (4 ore)
Premiere ora: 16:00
Grupe de vârstă:
5-6 ani, 7-8 ani, 9-10 ani, 11-12 ani, 13-14 ani
2 09:00 Sala Mare a Primăriei
(acces pe baza de invitație)
"50 DE ANI DE CĂSĂTORIE"
27 de cupluri care au împlinit 50 ani se "recăsătoresc" în prezența  primarului Cristian Matei
3 10:30

Parcul Teilor

  Strada Tineretului

ACTIVITĂȚI  ORGANIZATE PENTRU COPII
10:30 - 13:30
4 11:00 Castrul Roman SPECTACOL VIRTVS ANTIQVA
Partea I
-prezentarea scolii de gladiatori si a personajelor de acum 2000 de ani
-antrenamentul gladiatorilor
-ritualul zeiței Nemesis
-lupte de gladiatori
-intrarea furiilor
-furiile dezlănțuite
Pauză
-pregătire auxiliari, fotografii cu gladiatori și civili
-dans interactiv pentru fetele prezente în zona de spectacol
Partea a II-a
-în premiera reconstituirea unei trupe de elită romane auxiliare (Cohors i Batavorum Milliara - staționată după războaiele dacice în Transilvania la Romița), prezentarea trupei și a echipamentului
-ritualul către zeii locului și zeița trupelor / purificarea armelor
-manevre ale trupelor auxiliare
Partea a III-a
Ateliere interactive cu publicul
-tir cu arcul pentru copii și adulți
-echipamente de protecție adecvate, ținte
-tir cu praștia antică
-simulări de lupte - 14 persoane simultan
-antrenament manevre cu săbii și scuturi din lemn
-jocuri romane - 6-10 persoane simultan
-coafură, cosmetică și parfumuri romane 10 persoane simultan
-alte interacțiuni cu publicul - fotografii, stand cu vanzare, informații despre epoca romană
5 16:00 Centrul pietonal ANIMAȚII STRADALE
6 17:00 Muzeul de Istorie EXPOZIȚIE
Fotografii, timbre și carti poștale foarte vechi cu municipiul Turda
7 17:30 SCENA ARTIȘTI LOCALI
Denisa Poară și Vera Vernes
Millenium Dance
Millenium Junior
8 18:15 SCENA GENȚIANA & BAND
9 19:00 SCENA NICOLE CHERRY
10 19:45 SCENA SHOW - UL "Noi să fim sănătoși "
PUYA, VESCAN, ANASTASIA, ESTER,
DJ AMY, DJ WICKED
11 21:15 SCENA GIPSY CASUAL
12 22:00

Parcul Teilor

Strada Tineretului

Proiecție de Film Romanesc
BD la munte și la mare

DUMINICĂ 28 AUGUST

Nr. Ora Locație Eveniment
1 10:30 

Parcul Teilor

Strada Tineretului

ACTIVITĂȚI  ORGANIZATE PENTRU COPII

10:30 - 13:30

2 12:00 Parcare Salina Turda EXPOZIȚIE RETROMOBIL TURDA, ediția a III-a
Parada  mașinilor de epocă
3 12:30 Teatrul
"Aureliu Manea"
GALA PREMIILOR ZMT 2016 Ediția I
Secțiuni
- șefii de promoție
- olimpiadele județene/naționale
- concursurile sportive
- muzică și dans
- 10 pentru Turda (Cele zece categorii de anul acesta sunt: Actori locali, Interpreți vocali locali, Sportivi locali, Jurnaliști locali, Politicieni locali, Oameni de afaceri locali, Instituții locale, Brand-uri locale, ONG -uri locale. Premiul de excelență TURDA 2016) - Invitați special - MIRCEA VINTILĂ și Clubul de Dans Sportiv Potaissa Turda
4 16:00 Centrul pietonal ANIMAȚII STRADALE
5 16:00

Parcare Materna

Oprișani

Demonstrație ISU (Simulare accident rutier cu descarcerare și reguli de prim ajutor în situații de criză)
6 16:00 Parcul Central TURDA RUN FEST 2016 Ediția I
Invitați speciali: ASOCIAȚIA CRUCEA ROȘIE FILIALA CLUJ
prezintă copiilor: reguli de prim ajutor
Concurs de alergare pentru copii 6-14 ani
7 16:00 SCENA

CÂNTEC SUFLET ROMANESC
Prezentator: Doina Mirea
Emisiune înregistrată de FAVORIT TV cu invitați speciali următorii artiști de folclor: MARIA GOLBAN SOMLEA; MARIA MARCU; FLORINA TRIF; FLORIAN ROSAN; CRISTINA BELDEAN MOSUTAN; GR.FOLCL. NICOLAE TURCU; DOMNICA DOLOGA


ARTIȘTI  LOCALI:
Bety Cherecheș și Timeea Piper

Artiști Folclor
IONUȚ SUCIU ȘI GRUPUL FOLCLORIC ȘEZĂTOAREA CLUJULUI, CRINA PRAȚA, MARIANA MORCAN, OANA VENȚEL, GEORGE TURDEAN, VALI GRUIA, RAMONA DRAGOSTE

Ansambluri locale
1. DATINA TURDEANĂ
2. COMORI ARDELENE
3. JUCĂUȘII DIN OCOLIȘ
4. ANSAMBLUL VOCAL CRĂIȘORII OLIVIA GIURGIU,  IOANA BUDAE,  SARA MOLDOVAN,  NICOLETA HADAREAN, LORENA HIDEG, MILENA BANDITS, MARIA BORCEA
 MARIA LAZEA
5. CUNUNIȚA ARIEȘULUI
6. MUGURI DE PE ARIEȘ
7. CUNUNA ARDEALULUI
8. IZVORAȘUL TURENILOR -
9. ȚARINA

10. TARAF

8 17:00 Muzeul de Istorie EXPOZIȚIE
Fotografii, timbre și cărți poștale foarte vechi cu municipiul Turda
9 19:00 SCENA ANER & Dj Jonnessey
10 19:30 SCENA TRUPA TRAFFIC
11 20:00 SCENA COMPACT
12 21:30 SCENA BERE GRATIS ȘI GHEORGHE ZAMFIR
12bis 23:00 SCENA FOC DE ARTIFICII

Municipiul Turda

PRIMAR

Cristian Octavian Matei


Dacă îți place să știi tot ce se întâmplă în Turda și Câmpia Turzii, dă-ne un LIKE!